Tu esi jauna un skaista! Tev ir laimējies piedzimt zemē, kuru visa pasaule apskauž ne tikai dēļ skaistākajām, bet arī gudrākājām planētas sievietēm. Un Tu taču zini, ka cilvēku tirdzniecība, īpaši jaunu sieviešu, pasaulē tiek uzskatīta par trešo ienesīgāko kriminālo biznesu pēc narkotiku un ieroču tirdzniecības. Diemžēl Latvija ir kļuvusi par cilvēku tirdzniecības upuru sūtītājvalsti. Vairums upuru, kuras cilvēku tirgotāji vervē, pārdod seksuālai izmantošanai. Un visbiežāk tas notiek atsaucoties vilinošam darba vai atpūtas piedāvājumam ārzemēs
Tu esi saprātīga, tāpēc mēs lūdzam Tavu palīdzību- pastāsti savām māsām, radiniecēm, kaimiņienēm, skolas biedrenēm, paziņām, radu kaimiņienēm, draudzeņu mazajām māšelēm, arī tām meitenēm, kuras izmisīgi meklē darbu, visām visām, pat tām, kuras negrib to dzirdēt, ka Tu nekad neatbildi uz apšaubāmu tipu sūtītām vēstulēm, kurās svešinieki uzsāk sarunu ar dežūrfrāzēm "You are very beautifull, I like your hair/smile/face", jo tas ir muļķīgi.
Izstāsti, ka Tu nekavējoties ziņo portāla administrācijai, ja kāds aizdomīgs tips uzmācas Tev vai Tavām draudzenēm. Pastāsti, ka internetā izdomīgu tipu atpazīt ir pavisam viegli- viņam noteikti ir tikai pāris draugu vai tieši otrādi 100 draugi, kas ir skaistu profila bilžu īpašnieces.
Izdaram kopīgi vienu labu darbu- ja mums izdosies izglābt vismaz vienu muļķa sirdi, tas būs daudz.
Un ja Tavām māsām, radiniecēm, kaimiņienēm, skolas biedrenēm, paziņām, radu kaimiņienēm, draudzeņu mazajām māšelēm, arī tām meitenēm, kuras izmisīgi meklē darbu, nepietiek ar Tavu stāstu, parādi viņām šos:
Mīts - drauga, paziņas vai radinieka darba piedāvājums ārzemēs ir uzticams.
Patiesība - vervētājs var būt nejaušs paziņa, draugs vai pat radinieks, kurš apzināti uzrunā personu, piedāvājot darbu lauksaimniecībā vai rūpniecībā, viesmīļa, istabenes, modeles, auklītes darbu u. tml., pakļaujot personu parādu verdzības, seksuālas izmantošanas un citam riskam. Nereti upuri atzīst, ka darba piedāvājumu uzskatījuši par uzticamu tieši tādēļ, ka to izteicis labi pazīstams cilvēks.
Mīts - ja firma ievietojusi darba piedāvājuma sludinājumu avīzē, tad tas ir legāls darbs.
Patiesība - firmas reklāma masu medijos nenozīmē, ka firma ir legāla. Laikrakstu izdevēji nepārbauda, vai firmām, kas ievieto sludinājumus, ir tiesības nodarboties ar uzņēmējdarbību un sniegt reklāmā piedāvātos pakalpojumus. Vienā avīzē blakus var būt publicēti gan legālu, gan nelegālu firmu piedāvājumi, tādēļ ir ļoti svarīgi mācēt tos atšķirt un izvērtēt.
Mīts - vervētāji izskatās pēc noziedzniekiem un tos var atpazīt pēc ārienes.
Patiesība - vervētāji ir ļoti dažādi cilvēki, kas nebūt neizskatās pēc "tipiskiem noziedzniekiem". Tieši pretēji, nereti vervētāji ir ļoti laipni, izskatīgi, ievieš uzticību, viņiem var būt ģimene un bērni. Seksa biznesā vervētājs var būt arī sieviete – bijusī prostitūta.
Mīts - ārzemēs iespējams īsā laikā viegli nopelnīt daudz naudas.
Patiesība - ļoti bieži cilvēki nesaņem tādu atalgojumu un ir spiesti strādāt ilgākas darba stundas, nekā iepriekš norunāts. Jebkurā gadījumā, strādājot nelegālu darbu, "darba devējs" manipulē ar cilvēkiem un izmanto iespēju lēti nodarbināt cilvēkus.
Mīts - "darba devējs" labprāt ir gatavs segt ceļa izdevumus, iegādāties nepieciešamo pārtiku, drēbes u. c., jo vēlas personai sākumā palīdzēt.
Patiesība - parasti tas ir veids, kā pakļaut cilvēkus parādu verdzībai un līdz ar to padarītu atkarīgus no cilvēku tirgotājiem. Visbiežāk tas attiecas uz seksa biznesu, kur suteneri pērk sievietēm dažādas mantas, tādējādi pakļaujot viņas parādu verdzībai. Tas ir "ieguldījums īpašumā" – sievietei jābūt ļoti sakoptai, lai viņu vieglāk varētu pārdot.
Mīts - īslaicīgam darbam ārzemēs nav nepieciešama uzturēšanās vai darba atļauja vai to var saņemt arī pēc ierašanās mērķa valstī.
Patiesība - darba atļauja vai darba vīza ir jāsaņem jau pirms izbraukšanas no savas valsts. Gadījums, ja persona ceļo kā tūrists un uzsāk darba attiecības pēc tam, ir uzskatāms par nelegālu darbu. Šādi persona pārkāpj valsts ieceļošanas un uzturēšanās noteikumus un var tikt administratīvi sodīta. Persona pakļauj sevi riskam, jo ir ierobežotas iespējas saņemt palīdzību.
Mīts - līgumu ar "darba devēju" var parakstīt pēc ierašanās mērķa valstī.
Patiesība - darba līgumam un darba atļaujai ir jābūt personas rīcībā jau pirms izbraukšanas. Darba līgums ir nepieciešams jau vēstniecībā, kad tiek pieprasīta darba uzturēšanās atļauja (darba vīza) ārvalstī.
Mīts - "darba devējam" ir nepieciešama pase, lai parakstītu līgumu, noformētu darba atļauju u. tml.
Patiesība - darba devējam (pat nelegāla darba gadījumā) pase nav nepieciešama un viņam nav tiesību to pieprasīt. Tiesības pieprasīt pasi ir tikai valsts ierēdnim.
Cilvēkam bez personu apliecinošiem dokumentiem svešā valstī ir sarežģīti pierādīt savu personību un līdz ar to saņemt palīdzību.
Mīts - ja apsolītais darbs nepatiks, to būs iespējams uzteikt un atgriezties mājās jebkurā laikā.
Patiesība - personām, kuras ar maldināšanu nonākušas parādu verdzībā un kļuvušas par cilvēku tirgotāja īpašumu, turklāt atdevušas savu pasi, tiek atņemtas jebkādas tiesības un viņas ir pilnīgi atkarīgas no cilvēku tirgotājiem.
Īpaši seksuālas izmantošanas gadījumos, kad "persona ir ienesīga", tā tiek īpaši rūpīgi apsargāta, kas apgrūtina bēgšanu. Šīs personas kļūst par precēm, kas var tikt izmantotas un pārdotas atkal un atkal.
Mīts - prasību nepildīšanas un nepakļaušanās gadījumā cietīs personas mājās palikušie ģimenes locekļi.
Patiesība - daudzos seksuālas ekspluatācijas gadījumos (visbiežāk tas attiecas uz sievietēm, kuras iesaistītas prostitūcijas biznesā) personas tiek piespiestas apmierināt jebkuras, pat visnežēlīgākās, klientu vēlmes, jo ikviena pretošanās beidzas ar sutenera (vai īpašnieka) draudiem, iebiedēšanu un fizisku ietekmēšanu. Tā kā šie "darba devēji" zina personas mājas adresi, viņiem nav grūti upurim iestāstīt, ka cietīs personas vecāki vai bērni.
Cilvēku tirgotāju vara un iespējas nav bezgalīgas. Viņi var kontrolēt ieslodzītu un bezpalīdzīgu personu, taču cilvēku tirgotāji nevar kontrolēt visu pasauli, ieskaitot policiju, valsts institūcijas un nevalstiskās